Von der Leyen: Ukrajnát támogatni kell és gyorsítva kell felvenni az Unióba

2025. május 07. 11:12

Ezután aligha mondhatja Magyar Péter, hogy Ukrajna csatlakozása „nem aktuális”.

2025. május 07. 11:12

Ukrajna támogatásáról vitáztak szerdán az Európai Parlament plenáris ülésén. 

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felszólalásában három kritikus pontot emelt ki beszédében, amelyek gyakorlatilag a következőket jelentik:

  • Támogassuk Ukrajna védelmét – még több fegyvert kell küldeni Ukrajnának.
  • Fejezzük be az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség megszüntetését – ez Magyarország számára a rezsicsökkentés ellehetetlenülését jelentené.
  • Harmadszor, gyorsítsuk fel Ukrajna uniós csatlakozási folyamatát – a harmadik pont magáért beszél.

Ezt is ajánljuk a témában

Von der Leyen felidézte, hogy az Európai Unió eddig 50 milliárd euró katonai segéllyel támogatta Ukrajnát. Majd azzal folytatta, hogy Ukrajna védelmi iparát integrálni kellene az Unióba, ez a „Felkészültség 2030” című fehér könyv központi eleme – tette hozzá. Ez összecseng Von der Leyen korábbi kijelentésével, miszerint Ukrajnának uniós taggá kell válnia 2030 előtt.

Érdemes hozzátenni azt is, hogy Ukrajna további katonai támogatásával aligha kerül közelebb az ukrán győzelem, viszont elhúzódik a háború, ami egyrészt hatalmas gazdasági károkat okozott már eddig is az európaiaknak, másrészt pedig magában foglalja az eszkaláció veszélyét. 

Ezt is ajánljuk a témában

A második pontban Von der Leyen elmondta, hogy javasolja az új orosz szerződések tilalmát, legkésőbb 2025 végéig. „Dolgozni fogunk azon, hogy minden fennmaradó orosz gázimportot, mind vezetékes, mind LNG-t, legkésőbb 2027 végéig betiltsunk” – jelentette ki.

Ez a gyakorlatban azt jelentené Magyarország számára, hogy el kellene törölni a rezsicsökkentést, így,

ha Von der Leyen terve megvalósul, akkor a magyar fogyasztók a mostaninál háromszor-négyszer annyi pénzt lesznek kénytelenek fizetni az energiáért.

Utolsó pontjában elmondta, hogy fel kell gyorsítani Ukrajna uniós tagság felé vezető útját.

„Keményen dolgozunk Ukrajnával, hogy megnyissuk az első csatlakozási tárgyalási klasztert, és 2025-ben minden klasztert megnyissunk” – jelentette ki. Szerinte „történelmünkben a béke és az európai integráció mindig kéz a kézben járt.

Ezért hozzuk be Ukrajnát az Uniónkba”

– fogalmazott.

Nyitókép forrása: NICOLAS TUCAT / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 92 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hernadvolgyi
2025. május 08. 06:56
Azért ez a nagy kapkodás, mert ha Ukrajna EU tag, akkor az oroszok az EU-val lesznek hadban, és így teljesülhet az a vágy, hogy európai uniós tagországok hadseregei már nyíltan is hadba léphessenek Oroszország ellen. Másrészt azért ez a nagy kapkodás, mert ha nem sietnek, Ukrajna 2030. után Oroszország része lesz, lehet.
Szuperszig
2025. május 07. 15:28
Miért?
2025. május 07. 15:16 Szerkesztve
Ukrajnát támogatni kell és gyorsítva kell felvenni az Unióba ----nagyon jó gondolat, de csak az Európai Unió megszűnése után.
Antifleto
2025. május 07. 15:01
Miért is?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!